• Proszę, proszę, rozgość się, serdeczny!

  Gwiazd naszych wina - recenzja audiobooka  "Niektóre nieskończoności są większe niż inne."

  Książkę tę wybrałam trochę przypadkiem. Zwykle wybieram audiobooki trójkami i właśnie szukałam pomysłu na trzecią z trzech, gdy natknęłam się gdzieś na bezdrożach internetu na zdanie: "Gwiazd naszych wina to moja ulubiona książka". Już Wam pisałam, że lubię książki z polecenia, a w dodatku nie potrafię się też oprzeć chwytliwym tytułom. Ten na przykład zaczerpnięto ze sztuki Szekspira. 

  Według Elisabeth Kübler-Ross, autorki przełomowej książki Rozmowy o śmierci i umieraniu, pięć etapów psychologicznych, które przechodzi pacjent na wiadomość o nieuleczalnej chorobie i bliskiej perspektywie śmierci, to:

  • zaprzeczenie
  • gniew
  • targowanie się (negocjacja)
  • depresja
  • akceptacja

  Kiedy się zorientowałam, że "Gwiazd naszych wina" to opowieść o nastolatce chorej na raka, spodziewałam się czegoś w rodzaju "Love story", czy "Szkoły uczuć". Wiecie - piękni, młodzi, zakochani i nagle jak grom z jasnego nieba spada na nich wieść. Nic z tych rzeczy. Z etapów psychologicznych Hazel Grace jest gdzieś pomiędzy depresją a akceptacją. Depresji właściwie już nie widać, czytamy o niej tylko na samym początku - to z powodu depresji rodzice wysyłają Hazel na spotkania grupy wsparcia.

  Dziewczyna zachorowała kilka lat wcześniej, choroba wyniszczyła jej płuca - do oddychania potrzebuje butli z tlenem, która, ciągnięta na małym wózku, stale jej towarzyszy. Dzięki eksperymentalnej kuracji Phalanxiforem rozwój nowotworu został skutecznie spowolniony, dając jej trochę więcej czasu. Nikt nie wie, ile.

  "Na tym świecie jest tylko jedna rzecz okropniejsza niż umieranie na raka w wieku szesnastu lat, a jest nią posiadanie dziecka, które na tego raka umiera" - mówi Hazel. Martwi się o tych, którzy ją kochają, dla których jej śmierć będzie stratą. Porównuje się do granatu, który w pewnym momencie wybuchnie raniąc wszystkich dookoła.

  Nie chcąc przysparzać rodzicom dodatkowych zmartwień, Hazel idzie na spotkanie grupy wsparcia. I spotyka Augustusa Watersa.

  Grupa wsparcia skupiała nastolatków w różnych fazach rozwoju raka i właściwie trudno sobie wyobrazić, jak ktoś mógłby czerpać pociechę z faktu, że należy do tego grona. Skład grupy często się zmieniał, jak wyjaśniła Hazel, był to "efekt uboczny umierania". Augustus Waters wyróżniał się z tej grupy nie tylko dlatego, że był przystojny, błyskotliwy i charyzmatyczny. Augustus by zdrowy. Stoczył walkę z nowotworem kości, stracił nogę, ale wyszedł na prostą a na spotkania grupy przychodził jedynie by wspierać chorego przyjaciela.

  Historia Hazel i Augustusa z jednej strony przypomina inne historie romantyczne nastolatków, z drugiej cały czas wiemy, że nie będzie żadnego długo i szczęśliwie. Choroba widoczna jest przez cały czas - nie tylko w postaci butli z tlenem Hazel i sztucznej nogi Augustusa, również w postaci "bonusów rakowych" - przywilejów, jakie bohaterowie mają z powodu nowotworów. Dzięki tym bonusom uda im się wybrać w niezwykłą podróż i - paradoksalnie - przeżyć wyjątkowe chwile, które pewnie nie stałyby się ich udziałem, gdyby nie choroba.

  Rak w powieści jest stale widoczny, ale wydaje się do pewnego stopnia oswojony, bohaterowie podchodzą do choroby z dystansem a nawet z ironią. Nie mają pretensji do losu, nie zastanawiają się, dlaczego spotkało to właśnie ich - chcą tylko przeżyć jak najwięcej. Myślę, że taka postawa może dawać wiele do myślenia nastoletnim czytelnikom, którzy czasem nie potrafią dostrzec jasnych punktów w ich własnym życiu.

  Słuchając audiobooka w pierwszej chwili miałam do lektorki irracjonalną pretensję, że nie jest Krzysztofem Gosztyłą, ale dość szybko mi przeszło i muszę przyznać, że choć Izabella Bukowska nastolatką już nie jest, jej głos wciąż brzmi bardzo nastoletnio i idealnie pasuje do roli Hazel Grace.

  Audiobooka polecam nastolatkom i tym, którym nie przeszkadza, gdy bohaterowie romansu są stanowczo za młodzi.

  (Tekst powstał w ramach współpracy z serwisem Audioteka.pl)

  0 komentarze:

  Prześlij komentarz