• Proszę, proszę, rozgość się, serdeczny!

  Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki - recenzja audiobooka  "Dość powszechnie mówi się, że to on wynalazł XX wiek"

  Statystyczny człowiek zapytany o największych geniuszy w historii ludzkości wymieni pewnie Leonarda da Vinci, Einsteina czy Marię Skłodowską, bo pamięć o nich jest częścią popkultury. Myślę, że mało kto wspomni o Tesli - chociaż to jego wynalazkom zawdzięczamy cały popkulturowy hardware. Jego wynalazki sprawiły, że mamy dziś dostęp do ogromnej ilości informacji, które możemy dzielić i wymieniać. Bez niego popkultura nie była by aż tak bardzo pop.

  Nicola Tesla - wynalazca, ekscentryk, samotnik. Geniusz bez reszty pochłonięty swoją pracą. O jego życiu osobistym wiadomo tylko, że prawie nie istniało. Niewielkie grono oddanych przyjaciół mogło zawsze liczyć na jego wsparcie, lecz znacznie trudniej było im skłonić go, by poświęcił im swój czas.

  Mimo podziwu, jaki żywił dla kobiet, nigdy się nie ożenił, twierdząc, że jedynie kawaler ma dość energii, by dokonać w życiu czegoś ważnego. Praca była mu żoną, kochanką i najlepszą przyjaciółką.

  Autorzy książki "Władca piorunów" dokonali olbrzymiej pracy zbierając informacje i przedstawiając czytelnikowi życie słynnego Serba z całym mnóstwem ciekawych detali. Czytając poznamy nie tylko najważniejsze wynalazki Tesli, ale również wiele ciekawych faktów i anegdot, przy czym autorzy wyraźnie zaznaczają, które z nich są potwierdzone, które jedynie prawdopodobne a które, choć popularne, w rzeczywistości nie mogły się zdarzyć. Dowiemy się również, że Tesla nie znosił pereł, a jego uwielbienie dla gołębi graniczyło z obsesją.

  Wszystkie fakty przedstawione są w szerokim kontekście historycznym i obyczajowym. Czytając o ojczyźnie wynalazcy poznamy tradycyjne potrawy jego rodzinnego regionu, a w późniejszych rozdziałach przedstawiona zostanie na przykład geneza I Wojny Światowej, kulisy wprowadzenia prohibicji w Stanach Zjednoczonych czy ważna walka bokserska, jako że Tesla interesował się tym sportem.

  Ogrom detali sprawia, że książka nie jest łatwa w odbiorze. Mimo że poszczególne wątki, takie jak wieloletnia rywalizacja z Edisonem, spór z Marconim o wynalezienie radia, czy przyjaźń z małżeństwem Johnsonów są ciekawe, trudno je śledzić pośród mnóstwa dygresji. Lektura nie trzyma w napięciu i nie zapiera tchu. Całość trwa niecałe 20 godzin, lecz w moim przypadku audiobook rozciągnął się na kilka miesięcy. Dodatkowo Piotr Duda w roli lektora wypadł średnio.

  Bardzo doceniam pracę autorów przy badaniu źródeł i zbieraniu informacji o życiu genialnego wynalazcy, ale ostateczny rezultat mnie nie zachwycił. Mimo to polecam książkę czytelnikom, którzy chcieliby poznać lepiej postać najsławniejszego Chorwackiego Serba, zwłaszcza jeśli bogata treść ma dla nich większe znaczenie niż niedoskonała forma.

  (Tekst powstał w ramach współpracy z serwisem Audioteka.pl)

  0 komentarze:

  Prześlij komentarz