• Proszę, proszę, rozgość się, serdeczny!

  Rodzinne granie - Dixit
  Świetna zabawa niezależnie od wieku.

  Przed Gwiazdką pisałam Wam o naszych ulubionych grach planszowych i pytałam o Wasze, poszukując inspiracji prezentowych. Jedna z moich czytelniczek zaproponowała Dixit, a że bardzo lubię tę czytelniczkę i liczę się z jej zdaniem w różnych dziedzinach, postanowiłam zaryzykować i w tej. I był to strzał w dziesiątkę.

  Czym się różni Dixit

  W poprzednim wpisie, tym, do którego linkuję powyżej, podzieliłam gry na dwie kategorie - dla nas i dla dzieci. Te pierwsze były dla dzieci zbyt skomplikowane, te drugie prędko nudziły się rodzicom. W Dixit gramy wszyscy z jednakowym zainteresowaniem i zaangażowaniem. I z jednakową szansą na zwycięstwo.

  Co w pudełku

  84 duże karty z pięknymi obrazkami przedstawiającymi zagadkowe, niejednoznaczne sceny. Plansza z numerami, służąca do zaznaczania punktacji i pionki w kształcie różnokolorowych króliczków. Kolorowe kartoniki do głosowania.

  Reguły gry

  Każdy z graczy dostaje do ręki 5 kart. W każdej turze jedna z osób wybiera jedną kartę, opisuje ją hasłem i odkłada na środek stołu nie pokazując innym. Pozostałe osoby wybierają ze swoich kart po jednej najbardziej pasującej do hasła i również odkładają na środek, nie pokazując innym. Karty są tasowane i rozkładane na stole, po czym gracze za pomocą kartoników obstawiają, którą z nich miał na myśli pierwszy gracz.

  Punktacja i strategia

  Jeśli wszyscy zagłosują na właściwą kartę, a także wtedy, gdy nie zagłosuje nikt, pierwszy gracz nie dostaje punktów, zaś pozostali dostają po dwa. W przypadku, kiedy tylko niektórzy odgadną, pierwszy gracz i ci, którzy odgadli dostają po 3 punkty. Dodatkowo 1 punkt dostaje gracz za każdym razem, gdy ktoś nieprawidłowo zagłosuje na jego kartę. Podsumowując - hasło nie może być zbyt proste ani zbyt odjechane, a najwięcej punktów można zgarnąć kiedy nie jest się pierwszym graczem, wykładając kartę, na którą zagłosują wszyscy, a samemu głosując na tę właściwą. 

  Nasze wrażenia

  Gra jest naprawdę świetna i jeszcze się nie zdarzyło, żeby po pierwszej partii ktoś nie zaproponował następnej, a i na dwóch zwykle się nie kończy. Karty są ciekawe i wieloznaczne, przez długi czas można wciąż odnajdywać w nich coś nowego i wymyślać nowe skojarzenia. Gdyby jednak ktoś uznał, że w jego talii wszystko już zostało powiedziane, może kupić któryś z dodatków do gry, zawierających 84 nowe karty, albo rozszerzenie Dixit Odyssey, w którym oprócz kart znajdziemy nową planszę i stado drewnianych króliczków, dzięki którym grać może nawet 12 osób. Na zdjęciu widać własnie planszę z Odyssey, bo całkiem ostatnio skusiliśmy się na ten dodatek.

  Podsumowanie

  Wady: 
  • Spora cena. Chciałoby się kupić wszystkie dodatki, ale portfel wzywa do zachowania rozsądku.
  • Potrzeba co najmniej trzech graczy, od czterech robi się sensownie.

  Zalety:
  • Świetna gra, inna niż wszystkie.
  • Proste reguły.
  • Rozwija kreatywność.
  • Wyrównany poziom, gdy gra się z dziećmi.

  Polecam!  (Wpis w ramach wyzwania blogowego Uli: Dzień 2: Rodzinnie. 
  Wpisy z innych blogów w ramach wyzwania można znaleźć tu: KLIK)

  0 komentarze:

  Prześlij komentarz