• Proszę, proszę, rozgość się, serdeczny!

  Czy to foch, czy nie foch?  Krótki poradnik dla facetów.

  Statystyczny facet jest istotą prostą i myśli, że jak coś wygląda na focha, to najpewniej nim jest. Nic bardziej mylnego. Istnieje szereg kobiecych zachowań, które kojarzą się z fochem, ale nim nie są. Można oczywiście różnicami się nie przejmować i wszelkie objawy kobiecego złego humoru wrzucać do jednego worka, ale ja uważam, że zawsze to lepiej wiedzieć, z czym ma się do czynienia.

  Zanim zacznę pisać o różnicach, przedstawię tytułowego bohatera dzisiejszego tekstu. 

  Foch właściwy

  Foch właściwy, zwany dalej fochem, jest zachowaniem celowym, mającym wzbudzić w ofierze poczucie winy i działania zgodne z wolą zafochanego. Tak rozumiany foch jest formą przemocy psychicznej. Wbrew pozorom proceder uprawiają obie płcie. Charakterystyczną cechą focha jest niesprecyzowanie, co jest powodem zachowania. Po części dlatego, żeby uniemożliwić ofierze obronę, po części zaś dlatego, że od przyczyny ważniejszy jest cel. Bo foch zwykle jest po coś. 

  Według mnie jedyną rozsądną reakcją na focha jest wyjście z ewentualnym trzaśnięciem drzwiami. Zanim to jednak zrobisz, upewnij się czy to na pewno foch. Co może Cię zmylić?

  Nic się nie stało

  Słyszysz te słowa i od razu wiesz, że jednak coś. Dlaczego ona po prostu nie powie o co chodzi? 

  Jeżeli jest to sprawa, która sprawiła jej dużą przykrość, to pewnie nie chce tego przeżywać na nowo, odpowiadając. Okazywanie, że coś było dla niej upokarzające, to kolejne upokorzenie. Kiedy emocje są wciąż świeże, nie chce o nich mówić, bo, na przykład, boi się, że wybuchnie płaczem. Łatwiej zacisnąć zęby i wysyczeć "Nic!".

  Logika sugerowałaby wrócić do sprawy, kiedy emocje opadną. Być może ona nawet to zrobi. Nie mów wtedy, że z byle czego robi aferę. To, że dla ciebie i dla niej ważne są całkiem różne rzeczy, to oczywista oczywistość. Ważne jest, żeby te różnice szanować. 

  Być może ona nie wróci więcej do tematu, bo kiedy emocje opadną, uzna że skoro jest dobrze, nie warto przywoływać myślą złych chwil. Ale to, że przeszło, nie oznacza, że nie było ważne wtedy, kiedy się działo.

  Ciche dni

  W przypadku focha właściwego ostentacyjne milczenie i ignorowanie ofiary to jeden z głównych objawów i środków nacisku. Czasami jednak bywa tak, jak to zgrabnie ujęła pewna niewiasta: 

  To, że się do ciebie nie odzywam, nie oznacza, że chcę, żebyś coś powiedział, pomyślał, poczuł, czy zrobił. To znaczy tylko tyle, że teraz nie mam ochoty się do ciebie odzywać. 

  Rzadko której jednak chce się wygłaszać w tych warunkach aż tak długą tyradę. Zwykle po prostu Cię unika, aż jej przejdzie. Ale to, że przeszło, nie oznacza, że nie było ważne wtedy, kiedy się działo.

  Ostateczny test

  Kup kwiaty. Nie są drogie a pozwolą Ci sprawdzić, z czym masz do czynienia.

  Jeśli je przyjmie wraz z przeprosinami uśmiechając się z zadowoleniem i będzie dla Ciebie bardzo miła - to był foch.

  Jeśli rzuci nimi krzycząc "Ty nic nie rozumiesz!" i z płaczem wybiegnie z pokoju - gratulacje! Naprawdę jej na Tobie zależy.

  0 komentarze:

  Prześlij komentarz