• Proszę, proszę, rozgość się, serdeczny!

  Córki Lota


  Przyznam się od razu, że nie czytuję Biblii do poduszki.

  Moja znajomość Pisma jest dość wybiórcza, są jednak historie biblijne, które utkwiły mi w pamięci bardziej niż inne. Jedną z nich jest historia o Locie, a właściwie pewien jej aspekt dotyczący jego córek.

  Lot miał dwie córki. W czasie kiedy dzieje się opowiadana historia, córki są młodziutkie, ale już zaręczone (w tekście mowa o zięciach/przyszłych zięciach Lota). W domu pojawiają się goście - dwóch mężczyzn (a właściwie dwóch aniołów, ale Lot o tym nie wie). Za gośćmi przychodzą tłumy mężczyzn z miasta, domagając się możliwości "poswawolenia" z nowoprzybyłymi.

  Lot jako człek zacny i bogobojny na pewno kochał swoje dzieci. Może był nieco rozczarowany, że nie są synami, ale dbał o nie, znalazł im narzeczonych, nic nie wskazuje na to, żeby był złym ojcem.
  A jednak kiedy w grę wchodzi święte prawo gościnności, aby ratować gości, którzy dopiero co pojawili się w jego domu i byli mu całkiem obcy nie waha się poświęcić zdrowia i życia swoich córek, mówiąc do tłumu (Rdz 19,8):

  "Mam dwie córki, które jeszcze nie żyły z mężczyzną, pozwólcie, że je wyprowadzę do was; postąpicie z nimi, jak się wam podoba, bylebyście tym ludziom niczego nie czynili, bo przecież są oni pod moim dachem!"

  W imię świętego prawa Lot chce poświęcić swoje córki. Nie była to ich własna decyzja, zostały na to bohaterstwo skazane. Co czuły w tym momencie, historia milczy. Ich uczucia, myśli, plany na przyszłość, ich życie nie mają znaczenia, gdy w grę wchodzą wyższe racje.

  Córki Lota nie mogły sobie wybrać ojca.
  Na szczęście ja mogę wybrać sobie lekarza.


  2 komentarze:

  1. Pół biedy, one potem spiły ojca i z nim spółkowały! Historie biblijne w nieokrojonej formie zdecydowanie nie są dla dzieci;>

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Widać nie były pamiętliwe. Zresztą zrobiły to w dobrej wierze i - z tego co pamiętam - nikt nie miał do nich o to pretensji.
    Tak, Biblia, gdy się w nią wczytać, zawiera historie, które nie śniły się moherowym filozofom.

    Usuń