• Proszę, proszę, rozgość się, serdeczny!

  Pierwsze pytanie  Choć tak naprawdę niewiele o nas mówi, to właśnie od niego zaczynamy.

  Nadawanie odrębnych nazw każdemu z członków stada nie jest ludzkim wynalazkiem. Grupa uczonych badających pieski preriowe zauważyła, że gwizd, którym zwierzątka ostrzegały się wzajemnie przed ludźmi brzmiał inaczej dla każdego z badaczy. Gryzonie nadały im imiona w swoim własnym języku.

  Ludzkie imiona wyewoluowały od przezwisk. Zasada był prosta - skoro człowiek o przezwisku Chudy był chudy, to dajmy na to Stanisław stanie się sławny. A Angelina Jolie będzie anielsko piękna. Proste i logiczne. A że nie zawsze działało - no cóż, magia jest kapryśna, ale warto próbować.

  Próbujemy nadal. Rzadziej nadajemy dzieciom imiona kierując się ich dosłownym znaczeniem, ale wciąż jest w tym wiele magii. Dajemy dzieciom imiona po krewnych i przyjaciołach, po bohaterach ulubionych książek czy telenowel, albo po świętych. Co kto lubi. Nie dajemy imion po nielubianych znajomych, choćby brzmiały najpiękniej w połączeniu z naszym nazwiskiem.

  Chciałam, żeby moje dzieci miały rzadkie imiona - zapewne w wyniku tego, że sama mam jedno z najbardziej pospolitych w moim pokoleniu. Imiona z pierwszej pięćdziesiątki najpopularniejszych odpadały od razu. Nie było łatwo znaleźć coś, co spodoba się obojgu rodzicom, a pomysł dogodzenia całej rodzinie okazał się niewykonalny.

  Miśka jeszcze nie pyta, ale Misiek owszem:
  - Mamo, dlaczego nadałaś mi właśnie takie imię?
  - Bo dla mnie to najpiękniejsze imię na świecie.


  1 komentarze:

  1. Myśmy do imienia podeszli metodycznie :) A przynajmniej tak brzmi oficjalna wersja ;)
   Wrzuciliśmy w tabelkę spis wszystkich imion męskich dozwolonych w Polsce, każdy dostał swoją kopię i wywalił imiona nieakceptowalne. Po wyciągnięciu części wspólnej z tego co zostało mieliśmy 12 imion do wyboru ;)

   OdpowiedzUsuń